OZEN OZEN-TR-75CF2HD ePriceSource
OZEN
Write a Review
SKU:
OZEN-TR-75CF2HD
Availability:
In Stock* Usually Ships Next Day - Ask Questions: sales@epricesource.com
Shipping:
Adding to cart… The item has been added
OZEN 75CF2HD 75mm 2-Stage Heavy-Duty Tripod
Includes
  • MLS100 mid-level  spreader
  • deep-tread rubber feet
75CF2HD
  • 25 kg / 55 lbs. payload capacity
  • Beautifully molded leg tubes are pinned to their joints – not glued.
  • Hi-visibility flip lock-type brakes are operator-adjustable for wear
  • MLS100 mid-level spreader & deep-tread rubber feet - INCLUDED AT NOT EXTRA COST.
  • 8.88 lbs. / 4.04 kg. transport-weight
  • 24 - 65” / 62 – 165cm minimum/maximum height range with CONTENDER
  • 24 - 61” / 62 – 154cm minimum/maximum height range with MLS100 mid-level spreader